Lõkke tegemise meelespea

Arvesta, kuhu teed lõkke!

Kui mingite piirangute tõttu ei ole võimalik endal oma mereäärses asukohas lõket süüdata, ärge jätke mere äärde tulemata. Kindlasti vähemalt näete teisi lõkkeid ja loodus kui kogukond hindab seda, kui käitute loodushoidlikult oma lõket süütamata.

Arvesta, et kellelegi ei pruugi meeldida, et oma valitud asukohal lõkke süütad (nt looduskaitseala, põuane kant, eramaa, vaikust vajavad naabrid väga lähedal, mere äärde mineku keelupiirkond nt varisemisohu pärast, lindude pesitsusala vms). Olge mõistev ja võimalusel valige lõkke tegemise kohaks muu piirkond.

Iga uus lõkkekoht riivab pikka aega loodusesviibija silma. Vahel on mõistlikum liituda suurt avalikku tuld tegeva seltskonnaga või kohaliku asutuse või organisatsiooni korraldatud lõkkeüritusega.

Eramaal, ka kohas, kus on lõkkeplats, ei tohi maaomaniku nõusolekuta lõket süüdata! Ka plaanides RMK lõkkekohale minna, on viisakas sellest ette teada anda.

Suurt lõket ei tohi süüdata linna territooriumil ilma loata!

Me ei soovita lõket süüdata looduskaitsealal.

Kui põua tõttu on ümbritsevas alas väga palju looduslikku materjali, mis võib kergesti süttida ka lõkkest kaugele kanduvate sädemete tõttu, siis on soovitav seal lõket mitte süüdata.

Eesti rannajoon on väga pikk, kui esialgu sobivat lõkkekohta ei leia, on järgmine lõkkekoht kõigest mõneminutilise autosõidu kaugusel. Olgem positiivsed!

Loe lisa, kuidas käituda looduses RMK kodulehelt.

Mille tõid, see vii ka tagasi

Kui oled otsustanud sel päeval mere äärde minna, talita loodushoidlikult ja naabreid arvestavalt!

Palume kogu kaasavõetu, millega loodus ise hakkama ei saa, endaga tagasi viia. Selle õhtu eesmärgiks ei ole randa jätta klaasikilde ja plastprahti, mis loodusele ohtlik ja mida teised peaks koristama.

Ohtliku prügi hulka kuulub peale klaasikildude ja plasti ka näiteks õueküünalde metallist kest, looduses mittelagunevad pakendid, tõrvikute mittepõlevad osad, ka nn taevalaternate metallist ja plastist osad ja kõik muu, mis võib randades teisi vigastada või pahandada.

Avalikes ujumisrandades igasuguse prügi mahajätmine on äärmiselt taunitav. Rohked tühjad õueküünalde kestad on valmistanud palju meelehärmi koristajates ja vigastada saanud inimestes. Avalikul ujumisrannal on oluline, et ka tulematerjal põleks lõpuni, rannale vedelema jäävad poolpõlenud puutükid on samuti sodi, mis järgmistel päevadel ranna külastajaid häirivad.

Taunime ka sellise prügi põletamist, mis levitab õhku mürgiseid aineid (plast, rehvid, värvitud puit, vana mööbel, tõrviku ja taevalaterna plastosad jms).

Kõik, mis ära ei põle või on plastjäätmed, võta kaasa!

MT LISA LÕKE NUPP